14 rokov ruského príbehu, ktorý sa nezmenil, pričom svet sa nezmenil ani v jednaní s Ruskom, konkrétne so súčasným prezidentom Vladimírom Putinom. Existuje veľa podobností medzi vojnou, ktorá sa odohrala v Gruzínsku po ruskej misii v roku 2008, a súčasnou vojnou na Ukrajine – ruskej misii.
Pokiaľ ide o podobnosť medzi týmito dvoma vojnami, Putin akoby “čítal v inej knihe” a ide proti globálnemu trendu, ak ide o vedenie vojen. Podľa americkej a západnej koncepcie je „zakázané“ viesť priame vojny a zapájanie ich vojakov do nich. Pokiaľ ide o všetky ostatné vojnové scenáre, či už studené, kybernetické, elektronické, ekonomické, diplomatické alebo spravodajské sú dostupné, a dokonca žiadúce.
Keď Ruská vojenská misia prekročila gruzínske hranice, oficiálny dôvod spočíval v chránení Abcházska a Osetska pred gruzínskymi teroristickými činmi a dnes na Ukrajine je to rovnaký dôvod. Je ním ochrana Donecka a Luhanska pred Ukrajinskými teroristickými činmi trvajúcimi už vyše 8 rokov.
Putin si uvedomuje, že žiadna zo západných krajín sa neodváži vyslať svojich vojakov na “ochranu” Ukrajiny a rozhodne ju nechce okupovať, keďže veľmi dobre vie, že vojna nebude trvať dlho. Môže trvať menej ako päť dní. Dosiahnuť riešenie je možné za veľmi krátky čas (taký čas – 5 dní bol potrebný na dosiahnutie dohody v Gruzínsku). Ruský prezident prísne bráni okolitým krajinám, ktoré boli predtým súčasťou Sovietskeho zväzu, vstúpiť do aliancie NATO. Putinova sila je v jeho vojenskej prevahe a jeho neochvejných spravodajských schopnostiach týkajúcich sa zásielok zbraní, ktoré boli odoslané na Ukrajinu a spravodajskom preháňaní ich dôležitosti, keďže len zopár hodín po začatí ruských vojenských aktivitách už boli totálne zničené, alebo vyradené z možnosti ich použitia.
To odzrkadľuje mieru krehkosti ukrajinských vojenských kapacít zoči-voči ruskej nadvláde a to, že vojna nebude dlhá a nedá sa nazvať týmto názvom – vojnou, pretože ide o jednostrannú konfrontáciu, jej ľudské straty sú veľmi malé. Podľa pojmu a koncepcie vojen vo všeobecnosti ciele Ruska na Ukrajine sú presne definované a nezahŕňajú úplnú kontrolu nad Ukrajinou.
Teda ruská vojenská misia na Ukrajine síce bude rozsiahla, rázna a cielená, ale rozhodne sa nedá nazvať vojnou, ani okupáciou.
Nech je mierovou misiou, ktorá dokáže odzbrojiť bývalú sovietsku republiku snažiacu sa vstúpiť do zločineckej organizácie NATO. Štát v ktorom je zločinec Bandera národným hrdinom a vládnuca junta, ktorá je pri moci na základe prevratu z roku 2014 si nezaslúži našu solidaritu.
Jalal Suleiman, predseda Fóra priateľov Krymu na Slovensku.