Vyberte položku Stránka

Raduška Grečná: Komunisti nezabúdajú

od | okt 10, 2021 | Vlastenectvo, História, Socializmus vs Kapitalizmus

Deviateho októbra sa v meste Stará Turá uskutočnila spomienková akcia k výročiu založenia lokálnej protifašistickej brigády. Akciu organizoval okresný výbor Komunistická strana Slovenska – KSS Nové Mesto nad Váhom s pomocou SZPB – Slovenský zväz protifašistických bojovníkov Stará Turá a jej súčasťou bol aj cca 20 kilometrový pochod k partizánskemu bunkru vo Vetešovom jarku, výstup na hrebeň k Dibrovovmu pomníku a k bunkrom v Krivosudoch.
.
“Šiesteho októbra, tri dni nazad, uplynulo presne 77 rokov od prelomenia československej hranice vojskami I. ukrajinského frontu a I. československého armádneho zboru vrámci Karpatsko-Duklianskej operácie a uplynulo aj presne 77 rokov od založenia II. Československej partizánskej brigády Josifa Vissarionoviča Stalina, brigády, ktorá pod odvážnym velením sovietsko-ukrajinského podplukovníka I. D. Dibrovu a neskôr slovenského kapitána Miloša Uhra kládla na území podjavorinského a kopaničiarskeho kraja tvrdý odpor klérofašistickému režimu Slovenského štátu – bábke nacistického Nemecka.
.
Písal sa rok 1944. Slovenskí ľud v auguste povstal so zbraňou v mozoľnej ruke proti krutému utláčateľovi, proti tyranovi, ktorý si v roku 1938 za pomoci zrady zo strany Británie a Francúzska, našich údajných západných spojencov, podrobil našu vtedy tak mladú vlasť – našu Československú republiku. Naša krajina, utopená v mútnych vodách Tisovsko-Tukovského fašizmu, sa mala na povojnovej mape črtať farbou porazených, farbou hanby nacistických prisluhovačov, ktorí prehrali vojnu ktorú sami rozpútali. Ale nestalo sa tak.
Povstanie dalo našej vlasti novú tvár. Otvorilo dvere k novej epoche.
Dalo by sa povedať, že Slovenské národné povstanie prepísalo našu históriu.
.
Dnes sa však história prepisuje znova.
.
No neprepisujú ju už viac partizáni svojou krvou vyliatou na bojových poliach, neprepisujú ju hrdinovia, ktorí v bolestiach položili svoj milovaný život za slobodu, spravodlivosť, rovnosť a mier.
Prepisujú ju politici za stolom svojimi perami, prepisujú ju boháčmi podplatení novinári, reportéri, buržoázni pseudohistorici a samozvaní umelci, všetci tí, ktorí sa tak urputne boja o svoje privilégiá a o svoje teplé miesto pod slnkom. Prekreslili si partizánov na zbojníkov, ktorí rabovali mestá a dediny, červenoarmejcov na vrahov a násilníkov, z Koneva, Malinovského a Žukova si urobili strašiakov do poľa a nás víťazoslávne prehlásili za zločincov.
Zo všetkých strán počúvame, aké dôležité je pripomínať si Slovenské národné povstanie a Májové víťazstvo nad fašizmom. Avšak akonáhle niekto spomenie Červenú Armádu, Sovietsky Zväz, sovietskych maršálov alebo, nedajbože samotného Josifa Vissarionoviča Džugašviliho, nepustia ho ďalej k slovu. Ich vznešenému sluchu lahodia len slová ako USA, západ, Churchill, Roosevelt, Truman či dnes dokonca už aj Vlasov a Bandera.
Nasilu sa všade snažia znevažovať úlohu ZSSR v oslobodení Československa, popierať ich úlohu v pomoci pri protifašistickom odboji. Nasilu sa snažia pretlačiť do čela úlohu západných spojencov a umelo nás presviedčajú o svojej zmodernizovanej nedotknuteľnej pravde.
Pozrime sa ale na fakty. Pozrime sa napríklad na samotné názvy partizánskych oddielov a brigád, ktoré operovali na našom území v období SNP a po ňom. Z akejkoľvek strany sa na mapu pozrieme, z akéhokoľvek uhla sa snažíme na jav dívať, udrú nám do očí nie oddiely pomenované podľa západných politických predstaviteľov či historických osobností, ale najme mená sovietskej a ruskej histórie.
II. československá partizánska brigáda J. V. Stalina nebola jedinou brigádou na našom území pomenovanou po vtedajšom sovietskom najvyššom veliteľovi a otcovi národov. Bola tu aj I. Stalinova partizánska brigáda a bola tu aj ďalšia samostatná brigáda pod názvom Stalin. A aby sme nezostali len pri Stalinovi, spomeňme niekoľko ďalších. Na juho-východnom Slovensku operovali brigády pomenované po sovietsko-ukrajinských predstaviteľoch Vorošilov a Chruščev, na severo-východe sa rozprestieralo veľké územie pod kontrolou komunistickej Čapajevovej brigády nazvanej podľa rusko-rómskeho červeného veliteľa a hrdinu Ruskej občianskej vojny. Na západe územia Slovenského štátu bojovala za slobodu Československa partizánska skupina Alexander Nevský. Existovala aj partizánska skupina Pugačov. Vo Vysokých Tatrách vznikla dokonca diverzná partizánska brigáda Klementa Gottwalda.
A to je len drobný zlomok z toho všetkého, čo sa na našom území za čias SNP sformovalo. Mnoho brigád, skupín, rôt a oddielov nieslo mená sovietskych veliteľov, ktorí pomáhali s ich formovaním a organizáciou, mnohé niesli názvy spojené s krajinou, na ktorú sme sa v tých ťažkých dobách tak urputne spoliehali, ku ktorej sme naťahovali naše zmučené dlane po pomoc, s krajinou, na ktorú sme tak netrpezlivo čakali, kedy konečne víťazne vztýči svoju jasno červenú zástavu nad popoľom-ľahnutým porazeným Berlínom.”
Video z akcie TU:

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk

Vyhlásenie autora

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Iskra médiá, s. r.o.. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Iskra médiá, s. r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Iskra médiá, s. r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor.

Podporte denník Iskra

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia. Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu.
Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk