Vyberte položku Stránka

Označovanie Ruska za imperialistické patrí do kategórie politickej agitácie

od | feb 26, 2022 | Komentáre, Komunisti.sk, Socializmus vs Kapitalizmus, Svet

Autor: Komunista Jalal Suleiman.

Po vstupe ruských vojenských síl na Ukrajinu, dokázala propaganda slniečkárov zmiasť časť ľavicovo orientovaných organizácií a získať si ich na svoju stranu. Preto vidíme, dnes tesne po vstupe ruských jednotiek na Ukrajinu, ako bývalí komunisti a socialisti menia svoju rétoriku, ako hlasne a silne odsudzujú Ruskú federáciu. Táto realita je prezentovaná žiaľ vo vyhlásení sociálnych demokratov (česť výnimkám), u Socialistov.sk , u Vzdoru SP, u Zväzu protifašistických bojovníkov a iných. Robia to vraj v mene humanity a odsúdenia údajného ruského imperializmu.

Niet pochýb o tom, že Ruská federácia je kapitalistickým štátom, zo všetkým čo k tomu pomenovaniu patrí. O tom sa nik nesporí. Problém však spočíva v tom, či Rusko je imperialistickým štátom, alebo nie je?! Ak nie je, tak odsúdenie „imperialistického ruského ťaženia” na Ukrajine stráca zmysel a jeho nositelia majú veľmi ďaleko od marxizmu – leninizmu. Teda ich pohnútky sú úplne inde, a mamon je hrozná vec.

Leninova teória imperializmu je založená na troch pilieroch:

  1. Akumulácia kapitálu. Tu ide o vykorisťovanie kapitálu vo výrobnom procese, čo je proces, ktorý si vyžaduje triedny boj bez ohľadu na jeho intenzitu a ktorý riadi chod ekonomík, nie trh a konkurencia, ktoré sú zdanlivým povrchom procesu.
  2. Rozdelenie kapitalizmu na epochy, t. j. z hľadiska jeho priebehu a úrovne rozvoja.
  3. Zasadenie fenoménu, teda imperializmu, do kontextu politického rozdelenia sveta.

To si vyžaduje na jednej strane imperialistickú súťaž kapitalistických krajín, potom vplyv kapitalizmu na predkapitalistické formácie, teda artikuláciu výrobných vzorcov medzi centrom a perifériou, a prejavenie tohto vzťahu v útlaku národov pod kontrolou kapitálu, a tým aj národnej odozvy podrobených národov.

Čo sa týka pracovných mechanizmov imperializmu, Lenin to považoval za vývoz kapitálu, samozrejme, spolu s vývozom tovaru, koncentráciu výroby a distribúcie v  konkrétnych rukách  (spojenie monopolov medzi sebou, aby sa zabránilo konkurencii) – a zlúčenie priemyselného a bankového kapitálu – potom sa imperialisti delia o svet, pokiaľ ide o vplyv – a potom o úspech, bojujú medzi sebou o prerozdelenie, likvidujú sa navzájom, kedykoľvek a kdekoľvek je to možné.

Teda jadro Leninovej teórie možno zhrnúť slovami: kapitalizmus vstupuje do štádia monopolu v centre na jednej strane a exportu kapitálu na strane druhej. Export kapitálu v jeho priebehu požaduje prítomnosť kolonializmu ako staršej etapy kapitalistickej nadvlády nad svetom a/alebo prijatie kolonializmu v novej forme v ekonomike a nerovnej výmene.

 Otázkou tohto článku je zodpovedať, či je podľa leninskej teórie imperializmus v dnešnom Rusku.

Ak súhlasíme s tým, že kolonializmus je základom, na ktorom je vybudovaný imperializmus, je to podmienka, ktorá sa nevzťahuje na súčasné Rusko, najmä preto, že okolité krajiny, ktoré boli v bývalom Sovietskom zväze, sú v rámci Ruskej federácie partnermi a nie kolóniami.

Rusko tiež nerozdeľuje a nebojuje so západnými imperialistami o rozdelenie sveta a nekolonizuje iné národy. To ho vytrháva z tvrdení intelektuálov, tých, ktorí sami seba nazývajú radikálnou ľavicou, ktorí sa tešia z toho, že Rusko je imperialistické na základe jeho súčasnej úlohy v ukrajinskej kríze a pred tým v Sýrii.

Teda v Rusku v medzinárodnom kontexte, kapitalizmus nevstúpil do štádia monopolov.

Z Ruskej federácie pochádzajú dva monopoly: Sberbank a Gazprom. Ich poradie v celosvetovej tabuľke monopolov je okolo 86 miesta. India pre porovnávanie má sedem monopolov umiestnených v uvedenej tabuľke pred ruským Gaspromom a Sberbank. Ak máme nazvať Rusko imperialistickým štátom, tak musíme aj Indiu, čo je nezmysel.

Export kapitálu je jednou z pilierov Leninových téz o imperializme. Nuž Rusko je štát ktorý sa snaží vábiť a lákať investorov k sebe a nikde vo svete nenájdete ruský kapitál vo výrobnom procese.

To, že niektorí ľudia nazývajú Rusko imperialistickým (dokonca aj Čínu) spadá do kategórie politického podnecovania, alebo vzdelaného hľadania patentu bez toho, aby boli zodpovední za to, o čom rozprávajú, alebo sú do toho tlačení bez dostatočného marxistického vnímania.

Je smiešne, že títo ľudia si uvedomili ruský „imperializmus“ po novej úlohe ruskej armády na Ukrajine na základe vyčíňania banderovcov za posledných 8 rokov a v Sýrii na základe oficiálnej sýrskej žiadosti o pomoc adresovanej Ruskej federácii.

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk

Vyhlásenie autora

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Iskra médiá, s. r.o.. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Iskra médiá, s. r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Iskra médiá, s. r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor.

Podporte denník Iskra

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia. Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu.
Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk