Vyberte položku Stránka

Jozef Kupčík: O voľbách na Kube

od | jan 1, 2022 | Svet, Socializmus vs Kapitalizmus

Pri príležitosti štátneho sviatku Kubánskej republiky Dňa nezávislosti (1. január), kedy 1. januára 1959 bol revolucionárskou skupinou vedenou dvadsaťsedemročným Fidelom Castrom Ruzom zvrhnutý američanmi dosadený diktátor Batista uverejňujeme článok Jozefa Kupčíka o systéme volieb na Kube v plnom znení, bez komentára.

Urobte si prosím vlastný obraz o tom, ako prebiehajú voľby na Kube (vraj v systéme komunistickej totality) a porovnajte ich s tým, čo dnes uplatňuje politický systém na Slovensku, prípadne v USA, alebo iných (vraj vyspelých demokratických) krajinách.

KUBA – OSTROV SLOBODY

Pilierom klamstva a ohovárania voči suverénnemu štátu Kuba je jej volebný systém, údajne nedemokratický (teda rozumej nepáčiaci sa USA). V oficiálnych médiách sa dozvieme, ako sú Kubánci nútení ísť k voľbám, ako sú potrestaní za prípadnú neúčasť, ako sú povinní voliť komunistov a tieto voľby sú monitorované, ako sú manipulované a nedemokratické. Len kopa klamstiev, hlúpostí a nezmyslov, ktoré spočívajú nielen v zlom úmysle, ale aj v nevedomosti. Ale u mnohých ľudí to funguje, presne podľa Goebbelsovho tvrdenia, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou.

Pozrime sa, ako reálne prebiehajú voľby na Kube a vieme, že práve tam sú snáď najdemokratickejšie na svete (v zmysle skutočného významu tohto slova) a že každý sa má čo učiť od Kuby. Najmä USA, ktorých (našťastie už bývalý) prezident G. Bush ml. svoj prvý mandát získal podvodom.

Predovšetkým treba zdôrazniť, že kandidátov navrhujú samotní voliči, nie politické strany. Kubánske zákony zakazujú politickej strane zúčastňovať sa akokoľvek na nominácii kandidátov. Kandidáti vymenúvajú kandidátske výbory na krajskej, okresnej, provinčnej a národnej úrovni vo verejných volebných obvodoch. Samotní kandidáti sa nemajú ako a ani nemôžu mediálne prezentovať a zviditeľniť sa. Drahé a nezmyselné kampane sa nepoužívajú na ich predstavovanie, ale uchádzači sú všetci známi prostredníctvom životopisov a fotografií, uverejňovaných na verejných priestranstvách, na pracoviskách a pod.

Každý občan má právo voliť a byť volený, voľby sú tajné. Hlasovací lístok je možné vhodiť do volebnej urny prázdny, takže je možné nezvoliť žiadneho kandidáta. Volebné lístky sú zapečatené za prítomnosti obyvateľov, sčítanie sa vykonáva verejne. Sčítaniu môže byť prítomný ktokoľvek a kdekoľvek – nielen novinári, diplomati, pozorovatelia, ale každý občan či dokonca zahraničný turista.

Každý volený zástupca je plne zodpovedný za výkon svojej funkcie priamo občanom. Svoju poslaneckú funkciu vykonáva bezplatne a zo zamestnania berie iba plat.

V Národnom zhromaždení sú zastúpené všetky okrsky, z každého sú volení minimálne dvaja zástupcovia, bez ohľadu na počet obyvateľov. Ďalej sú volení pomerne podľa počtu obyvateľov. Zhromaždenie skutočne reprezentuje všetky skupiny obyvateľstva – sú tu robotníci, farmári, vedci, športovci, lekári, učitelia, vojaci, všetky etnické skupiny sú zastúpené, takmer polovica z nich sú ženy.

Od roku 1976 sa volieb zúčastnilo viac ako 95 % občanov. Dôležité je tiež zdôrazniť, že zákony, najmä tie najdôležitejšie, prakticky tvoria ľudia – prerokovávajú sa na pracoviskách, v továrňach a v družstvách, jednoducho všade. Podľa ústavy zákon môže navrhnúť nielen Národné zhromaždenie, ale aj mimovládne organizácie, ak získajú aspoň 10 000 overených podpisov voličov.

Takže vidíme, že voľby sú úplne demokratické. Na Kube je akákoľvek diskriminácia kandidátov nemysliteľná, protiústavná je lustrácia, sledovanie ako kto volí. Sú nemysliteľné a nepredstaviteľné darebácke kampane s množstvom klamstiev a útokov protikandidátov, vyťahovanie, kompromitácia, overovanie a vymýšľanie rôznych druhov historiek tesne pred voľbami vrátane zverejnenia detailov z intímneho života protikandidátov. Ten, kto má viac peňazí, nevyhráva voľby. Nepredstaviteľné je ani to, že po voľbách nikto za nič nezodpovedá, nič neurobí pre ľudí a má na niekoľko rokov zabezpečené teplé a dobre platené miestečko.

Porovnajte to s voľbami v USA, v iných štátoch, v Česku, na Slovensku!

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk

Vyhlásenie autora

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Iskra médiá, s. r.o.. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Iskra médiá, s. r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Iskra médiá, s. r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor.

Podporte denník Iskra

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia. Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu.
Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk