Vyberte položku Stránka

Iľja Erenburg: Smrť zradcom!

od | jan 8, 2022 | Komentáre, História, Vlastenectvo

Smrť podlým zapredancom vlasti!

Tento odkaz napísal zradcom vlasti Iľja Erenburg, jeden z najúspešnejších sovietskych spisovateľov, básnikov a spravodajcov presne 7. januára pred 80 rokmi v časoch počiatočnej etapy Veľkej vlasteneckej vojny V ZSSR. Iste ani netušil, že jeho odkaz bude nanajvýš aktuálny i v treťom tisícročí v Európe a tiež kdesi na Slovensku. Môžu sa v ňom vidieť znova i mnohí slovenskí „novinári“, „bankári“, „podnikatelia“, „politici“ i jednoduchí donášači, policajti, sudcovia, či „bachári“. Jeho odkaz má nadčasovú pôsobnosť a preto sa v ňom môžu dočítať i to, aký osud čaká ľudí (ak je vôbec možné ich pomenovať slovom ľudia), ktorí sa dnes správajú tak, ako ich predchodcovia v časoch, ktorých sa odkaz Iľju Erenburga týka.

Iľja Erenburg: Smrť zradcom!

Uverejnené: «Красная звезда» č.5, 7. januára 1942.

„“Obsadzujúc ruské mestá agresori a okupanti Nemci v prvom rade vztýčili šibenice: toto boli ich plantáže namiesto vyrúbaných parkov. Potom považujúc sa za „kultúrnu avantgardu“ začali vydávať noviny. Podlá nemecká lož bola rýchlo preložená do zlej ruštiny. V meste Stalino novinám “Donecké správy” šéfredaktoruje pobaltský Nemec a v Kaluge vyšli noviny “Nová cesta” pod editoriálom rumunského pasáka Buzescula.

Po vydávaní novín sa Nemci sústredili na priemysel a obchod.

V Dnepropetrovsku vyhlásili: „Sme pripravení spustiť továrne na plný výkon do jari roku 1943“. Továrne ale stoja, stroje sú evakuované, niet žiadnych surovín pre spustenie výroby. Na jar roku 1943 obyvatelia Dnepropetrovska zabudnú na úbohé mesiace nemeckej lži, na sľuby o spúšťaní tovární.

Súkromný priemysel a obchod však ešte treba obnoviť.

Začínajú s industrializáciou. V meste Stalino otvorili dvaja okoloidúci “Pán Sergienko a Zacharov” (tak sa pomenovali v miestnom letáčiku) „výrobu ovocných limonád a sódovej vody“. V meste nič nie je, len dvaja podvodníci nalejú vodu do fľaší, nasypú tam prášok a – nech žije súkromný priemysel!

Obchodovať? Samozrejme! Nie je však čo obchodovať. Ale môžete ukradnúť nábytok z opustených, či cudzích domovov a otvoriť obchody s nábytkom. V Kaluge, keď tam „hosodárili“ Hitlerovi ľudia, nemecký alkoholik menom Drinker otvoril na Kutuzovskej ulici prepychový obchod – predával ukradnuté pohovky, sústružené lampy, kreslá a stoličky. Neboli tam žiadni kupujúci, ale okupačný veliteľ  mesta zlodeja Drinkera aby bol dôležitý, nazval “úctyhodným podnikateľom”.

Pre noviny, pre prisídleneckú nacistickú šľachtu, pre sódové vody a obchody s ukradnutými vecami okupanti potrebujú ľudí. V našej rozľahlej krajine sa našlo niekoľko tisíc zradcov. Stali sa z nich „primátori“, „starostovia“, „staršinovia“, donášači a dozorcovia vo väzniciach. Ráno muž predáva sódovú vodu, večer vešia a popravuje, ráno píše články pre nemecké noviny, a v noci zbiera udania a spolu s Gestapom zatýka udaných.

Keď sa Červená armáda priblíži k okupovanému mestu, tisíce väzňov sa radujú, ruské deti sa smejú a ruské ženy žehnajú osloboditeľom. A zradcovia sa od hrôzy mätú, lezú do nemeckých nákladiakov, hľadajú spásu u okupantov, prosia: „Vezmite nás so sebou”.

Ničiac ich paláce, nezabudneme na ich lokajstvo. Judáši pred smrťou neutečú. Zbytočne utekajú do lesov. Ruské lesy skrývajú partizánov. Ruské lesy vydávajú zradcov. Na osiku darebáka! — ruská zem kričí. Ohavné, si Rus, rozprával si v našom jazyku, mamu si nazýval ruským slovom „mama“, jedol si ruský chlieb a zapredal si sa Nemcom? Niet pre teba mierny rozsudok! Zavraždení, obesení, zastrelení nevinní i hrdinovia ukazujú prstom na teba. Mŕtvi ľudia ťa prenasledujú. Vypálené dediny a mestá žiadajú tvoju smrť.

Neodídete, judáši, ani do tylu nepriateľa, ani do Nemecka! Červená armáda vás chytí všade. Budete potrestaní súdom ruského a sovietskeho ľudu. Čím uvedomelejší a vznešenejší je ľud, čím istejšia je jeho jednota, odvaha, tým temnejšie sú duše zradcov.

V mene lojality, v mene cti – smrť žoldnierom darebákov!““

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk

Vyhlásenie autora

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Iskra médiá, s. r.o.. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Iskra médiá, s. r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Iskra médiá, s. r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor.

Podporte denník Iskra

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia. Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu.
Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk