Vyberte položku Stránka

Eduard Číž: História sa opakuje – časť 3

od | dec 7, 2021 | História, Vlastenectvo

Reportáž spod šibenice

Prednedávnom som zháňal jednu knihu a dostal som sa na internetovú stránku nemenovaného bratislavského antikvariátu. Popritom ako som listoval stránkou mi ukázalo nové knihy, ktoré dostali do predaja. Jedna z nich ma veľmi zaujala. Čítal som ju ako ešte ako malý chlapec a priznám sa, že vtedy som mal z nej úplne iný dojem a aj osoh, ako mám doteraz. Žil som v dobe, kde rodina bola na prvom mieste. Ľudia mali pokojný život, jeden druhého si vážil, hodnoty života a hodnoty človeka neboli degradované, dehonestované a utláčané, rodičia mi nechodili zničený a strhaný domov.

Ale vrátim sa k tej knihe. Dnes som ju začal čítať a aj som ju celú na jeden dych prečítal. Nedalo sa mi od nej odtrhnúť. Určite ju väčšina z vás pozná. Kniha má názov: “Reportáž spod šibenice”. Fascinujúce čítanie človeka, ktorému záležalo na ľuďoch, na živote a ten svoj obetoval pre blaho ďalšej generácie. Fascinujúce čítanie o človeku, ktorý nikdy nevedel, kedy odbije jeho posledná hodina a celý čas žil s myšlienkou, že otvoria sa dvere na jeho cele a popravia ho. V tej knihe je srdce a duša nás Slovanov, za lásku k ľuďom, k Československu, k slobode. Neviem si pomôcť, ale nemusím ani veľmi personifikovať a ak si odmyslím, že sa to odohrávalo pred 70. rokmi, veľmi mi to pripomína túto dnešnú dobu. Prenasledovanie, diktatúra, mučenie, hlad, pokusy o prevrat a volanie ľudí po slobode. Čítal som veľa o histórií Slovenska a v kľude a bez emócií môžem prehlásiť, že jediné čo zmenilo, sú spôsoby šikanovania obyvateľov. Vždy bol nejaký “gauner”, ktorý sa chcel zmocniť vlády a vždy tam bol odpor. Kde je + zákonite musí byť aj – .

Je to vždy len a len na ľuďoch ako a kam sa generácia dostane. Ak vidím “zlo” a nepostavíme sa mu tvárou v tvár, “zlo” sa začne rozmáhať a jeho chápadlá dostanú väčšiu silu. Lenže toto “zlo” sa kŕmi jedine ďalším “zlom” a konkrétne tým, čo je v nás. Ak niečomu neveríme, ak niečomu nechceme rozumieť, ak nemilujeme, ak nevidíme, ak sme skeptický toto všetko a aj iné spôsoby života, znásobujú silu “zla”. Je to jeho potrava.

Človek nepotrebuje oči, aby videl, čo sa v skutočnosti deje. Pravú tvár uvidíme až vtedy, keď oči zavrieme a vtedy bude silnejší iný vnem. Doslova sa znásobí. Viem to podľa seba. Ak chcem vedieť viac o niečom, zatvorím oči a načúvam. Sluch, počúvanie dušou a srdcom.

Začína tu tvrdá a nekompromisná diktatúra, totalita, chcú zrušiť slobodu slova, zničiť národnú hrdosť, zahubiť tradície, zrušiť hranice a krajiny Európy zaplniť migrantmi. Naša generácia dostala výzvu a je len na nás čo s tým urobíme. Odkaz našich predkov koluje v nás, ich myšlienky, ich pocity, ich životy. To všetko sa nachádza v našich Slovanských žilách. Tá krásna a spontánna radosť krásnych a dobrých ľudí. Takí, akí dokážu len Slovania.

Uzavriem to citátom “Len ten, čo sa narodil ako bubon, bude celý život mlátený a bitý”.

Za naše deti, za naše rodiny, za našu vlasť, za našu rodnú zem, za Slovensko, za naše tradície, za hrdosť, proste za nás! V hrudi nám bije Slovanské srdce a žilách koluje Slovanská krv.

Ďakujem, že ste si to celé prečítali.

Autor: Eduard Číž, vlastenec a patriot, muž, ktorý miluje a váži si svoju rodnú zem, zem svojich predkov, zem, ktorá spieva – naše milované Slovensko.

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk

Vyhlásenie autora

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Iskra médiá, s. r.o.. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Iskra médiá, s. r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Iskra médiá, s. r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor.

Podporte denník Iskra

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia. Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu.
Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk