Vyberte položku Stránka

Eduard Číž: Vianočný príhovor

od | dec 25, 2021 | Komentáre, Tradície, Vlastenectvo

VIANOČNÝ ZÁZRAK, alebo VIANOCE NIE SÚ LEN O DAROCH.

Milí priatelia, dobrí ľudia,

Vianoce sú tu a s nimi každý rok prichádza aj „Vianočný zázrak“. Každý ho vníma inak, ale podstata je vždy v jednom. V súdržnosti, harmónii, láske, v jednote človeka s človekom.

Nie je dôležité aký drahý dar niekomu dáme, ale dôležité je si spomenúť na toho druhého. Veď si len sami spomeňte, keď ste boli malí, akú radosť mali Vaši rodičia, keď ste im dali vlastnoručne vyrobený dar. Týmto dávate kus seba samého druhému. Nie všetko čo kúpime má aj skutočnú hodnotu. Cena a hodnota sú dve veľmi rozdielne veci.

My tvoríme dobu, my tvoríme rodiny, my tvoríme dejiny, čas, všetko okolo nás tvorí človek samotný. Musí to byť „Vianočný zázrak“, pretože len človek samotný môže všetky negatíva zmeniť v pozitívum. Každý človek má v sebe tu silu zázraku, možnosť premeniť čiernu v bielu, zasadí zrnko úsmevu a vyrastie klások lásky a s ním aj plody života. Len človek samotný má tu silu všetko zmeniť k lepšiemu.

„Vianočný zázrak“ môže znamenať zastaviť sa, alebo aj urobiť “hrubú čiaru za minulosťou” a začať žiť, skutočne žiť, vážiť si, milovať, usmievať. Môže znamenať čokoľvek, čo obohatí našu myseľ, alebo nás zbaví pomyselných okov. Nebáť sa robiť veci v tej najlepšej viere pre seba i spoločnosť.

Všetky tie krásne veci, ktoré robia život krásnym a čistým, zázrak v tom, aby sa vravela len pravda, prejavovala úcta, všetko nazývať pravým menom. Je toľko krásy okolo nás a pritom stačí urobiť tak málo. Otvoriť oči a srdce. Teraz však všade vôkol nás žije „Vianočný zázrak“. Tieto dni sú naplnené pokojom a harmóniou a zázrak aj v tom, že malo by to ostať v tomto cítení už po zvyšok života. Ľudia sú k sebe milší, lepší, otvorenejší a čo tak po tomto dni ostať už len taký. ĽUDSKÝ. Netreba sa báť byť človekom. Človekom takým akým je vo svojej podstate. Treba sa báť úplne iných vecí.

shutterstock 538164514 1024x684 1

Veľa ľudí si pri posledných chvíľach pripomína, čo všetko mohli urobiť a neurobili, ako mohli život zmeniť k lepšiemu, ale neurobil to, alebo mali svoje sny a dali ich bokom. Život je presne o tom, čo v sebe nosíme a všetky naše sny a túžbe, ktoré si splníme nás robia šťastnými. Je smutné, koľko ľudí sa bojí byť šťastnými.

Osobne sa držím jednej veci. Ak sa necítim byť šťastný, urobím všetko preto, aby som bol šťastným. Nechcem premárniť život, pretože život je tá najúžasnejšia vec na živote. Žiť a nielen existovať. Cítiť a vnímať a nie mať šeď pred očami. Ešte horšia ako slepota očí je slepota srdca.

Trápenie, bolesť, smútok, dôvera, oddanosť, vernosť, vzťahy, ale aj boj o život, o slobodu, o nádej, harmóniu života, to všetko je v nás ľuďoch. Toto všetko si nosíme so sebou v našom pomyselnom batôžteku na ceste životom. Nosíme si všetky druhy lások, viery, spomienky, ale aj svetlo nádeje. Všetky tieto pocity robia človeka človekom. Idú s nami a formujú nás. Do akej miery, záleží len od človeka.

Pokiaľ to samotný človek nezmení, vždy bude vo svete chudoba, trápenie, hlad, nenávisť, nesloboda, cenzúra, propaganda, vojny, zabíjanie. Život nie je o tom zabíjať, ale mať pokojný a dôstojný život. Dostali sme všetci len určitý čas a sme povinní ho prežiť naplno, bez okov a s úsmevom.

Netreba sa vyhovárať na dobu, pretože doba nevytvára ľudí, ale ľudia vytvárajú dobu. Sú ľudia, o ktorých sa v dejepise neučí, ale každý jeden z nich svojim dielom prispel k chodu dejín, k chodu krajiny. Vojaci za vojny, keď bránili našu vlasť, naši starí rodičia pri stavaní podnikov či obrábaní pôdy. Možno si ani neuvedomíte akí ľudia tu žili, čo všetko museli vykonať, aby sme sa my mali lepšie ako oni. A možno práve taký človek dnes prešiel okolo Vás a Vy ste si ho ani nemuseli všimnúť a pritom jeho skutky aj Vám urobili život lepším.

Slová ako aj skutky, to všetko ovplyvňujú dejiny. Dejiny národa, dejiny človeka. Už samotná akákoľvek pomoc človeku ovplyvní jeho osobný život a tým aj ovplyvňuje dejiny.

Sviatky nie sú o tom, kto komu kúpi drahší či väčší dar, ale o súdržnosti, o harmónii, o pokoji. Každé zapálené svetlo v nás nech značí zrodenie nového života, každé teplo v nás, nech značí zrodenie novej lásky. Každá pozornosť je dôležitá a jedinečná. Neexistuje malá pozornosť, či malý dar. Jedine čo potom existuje je už len nezáujem.

Každý človek by mal začať objektívne pozerať na život, bez obalu. Každé otvorené oči a otvorené srdce majú šancu pozmeniť k lepšiemu život nielen svoj, ale aj životy iných. Netreba nikdy v živote čakať na to kto urobí zmenu, ale vždy začať sám od seba. Netreba čakať na to, že ten druhý tú zmenu urobí. Ale ak viem, že niečo musím vykonať pre lepšie časy, pôjdem to urobiť. Čakať na nejakého vodcu je len výhovorkou, pretože každý z nás je vodcom.

Ak chcem niečo zmeniť a verím v to, urobím, aj keby som stal sám proti celému svetu, ak viem, že môžem urobiť dobro. Väčšinou v reálnom živote je to práveže naopak. Keď konáme dobro, nikdy nestojíme proti celému svetu. Ale ten svet v skutočnosti stojí pri nás.

Každý z nás v sebe nosí krok ku slobode, k šťastiu. Stačí len veriť a vykročiť vpred. Ten, kto sa bojí ísť za svojím šťastím, vždy bude nosiť v sebe veľa pochybností a tie ho budú ničiť, vytvárať pochybnosti a ani sám nebude vedieť ako si okovy nasadí sám a dobrovoľne.

Ľudia by sa mali milovať, vážiť si jeden druhého, ochraňovať pravdu a spravodlivosť, rovnoprávnosť, rešpektovať jeden druhého. Mali by prejavovať skutočnú lásku a skutočné hodnoty každý jeden deň a nielen jeden či dva dni v roku. Je krásne ak milovanej osobe len tak muž kúpi kvety, alebo sa navzájom spontánne pobozkajú či objímu, alebo spontánne vášnivo pomilujú. Je rovnako dôležité milovať fyzicky ako aj duševne. Roky tvrdím, že je toľko prejavov lásky koľko je hviezd na nebi. Stačí si aspoň jednu hviezdu vybrať. A čím viac hviezd si vyberieme, tým krajší život urobíme nielen druhému, ale aj sebe.

Prejavovať lásku, city a otvárať svoje vnútro je rovnako dôležité ako dýchať vzduch. Spontánny darček, objatie alebo aj také vypočutie či pochopenie dokáže zvrátiť sled udalostí. Viete aké je to krásne ak niekomu len tak pomôžete s nákupom, viete aké je krásne urobiť každý deň aspoň jeden dobrý skutok. Ak otvoríte svoje srdiečka, týmto len pritiahnete ďalšie otvorené srdiečka a začnete napĺňať nielen svoj život, ale aj život iných. Je hlúpe rozdeľovať sa na malé skupinky, keď v skutočnosti existujú len dve skupiny. Živé (ľudia, zvieratá…) a neživé (kamene….). Ale verte, že aj v tom chladnom kameni pulzuje život. Delením sa sila zmenšuje. V hľadaní spoločných cieľov sa buduje jednota a tým aj vyššia kvalita života. Všetkých, nielen malej tej jednej už malej skupiny. Spomeňte si len povesť o Svätoplukových prútoch. Píše sa tam o sile jednotnosti a o tom je tiež život.

Všetko to čo potrebujeme ku kvalitnému duševnému životu máme v sebe. Stačí len otvoriť srdiečko a myseľ a samo to pôjde von. Aj jeden človek dokáže zmeniť svet. Nemusí to byť vidieť hneď, dobré veci sa plodia dlho. Ale verte, že Váš dobrý skutok dokáže ovplyvniť toho druhého a ten druhý zase tretieho a ani si neuvedomíte a život i svet dostanú nové, krajšie mená.  A ak každý jeden urobí niečo dobré, dá sa zmeniť aj to, čo iní považujú za nemožné.

Objímam Vás a ďakujem za každého človeka, za každého z Vás, ktorí veria pravým a čistým hodnotám života.

A na koniec by som použil citát „Vyhrať s boj mlynmi sa dá. Aj keď vietor bude akokoľvek silno fúkať, každý mlyn sa dá zastaviť.“

Prajem všetkým krásne Vianoce v náručí blízkych a všetkých tých, ktorí sú pre Vás tí najdôležitejší v živote. Nezabúdajte sa svojich predkov, na tradície, zvyky, pretože to všetko z nás robí lepšími a výnimočnými. Krásy minulosti nám dali našu dušu, zvyky nám tvorili srdce a to všetko, keď spojíme, sme MY SLOVANIA.

Ďakujem, že ste si to celé prečítali.

S láskou

Eduard Číž, vlastenec a patriot, muž, ktorý miluje a váži si svoju rodnú zem, zem svojich predkov, zem, ktorá spieva – naše milované Slovensko.

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk

Aké sú výhody online kasín pre slovenských hráčov?

Na Slovensko je hranie v kasínach o skutočné peniaze výhodnejšie, pretože: Virtuálne výherné automaty sú k dispozícii v Bratislave aj v iných lokalitách; mnohé spoločnosti ponúkajú ako alternatívu k webovej stránke mobilné aplikácie, ktoré vám umožnia hrať z telefónu vo vhodnom čase, napríklad počas cesty v dopravnom prostriedku a podobne; Používatelia majú prístup k stovkám rôznych slotov od rôznych poskytovateľov, bingo, kartové hry, vrátane živého krupiéra, televízne hry a ďalšie druhy zábavy nie vždy k dispozícii v takejto rozmanitosti v jednej offline inštitúcii; Môžete získať ďalšie výhody z bonusov a propagačných akcií spoločností; Pred výberom portálu hazardných hier a zábavy venujte pozornosť nasledujúcim nuansám: Dostupnosť licencie. Potvrdzuje, že organizácia spĺňa stanovené regionálne normy. Licencia tiež výrazne zvyšuje pravdepodobnosť poctivosti portálu a dobrých výnosov v hrách. Licenčné údaje nájdete spravidla v suteréne oficiálnej webovej stránky alebo v časti "O nás". Dostupnosť bonusov. Najlepšie online herne v Slovensko na https://onlinecasino-sk-24.com/ ponúkajú špeciálny uvítací balíček pre nových hráčov a vernostný program pre stálych zákazníkov. Výber hracích automatov a počet poskytovateľov, s ktorými stránka spolupracuje. Čím viac ich bude, tým lepšie. Je dôležité, aby všetky automaty mali licenciu, pretože od toho závisí spravodlivosť hry. Ďalším kritériom môže byť dostupnosť bezplatných hier vrátane najlepších automatov. Podpora. Čím viac komunikačných kanálov stránka ponúka, tým lepšie. Nepochybnou výhodou je prítomnosť ukrajinského telefónneho čísla. Je dôležité, aby podpora komunikovala najmä v ukrajinčine alebo ruštine. Je žiaduce, aby podporná služba fungovala nepretržite. Recenzie hráčov. Stojí za to venovať pozornosť používateľovi "Casino Rating in Slovakia", najmä pokiaľ ide o platby. To pomôže vopred sa dozvedieť o možných "úskaliach" spoločnosti alebo naopak o jej nezjavných výhodách, ako aj určiť návratnosť hazardných zdrojov. Dostupnosť mobilných aplikácií alebo prispôsobivosť. To vám umožní hrať v mobilnom kasíne o skutočné peniaze bez prístupu k počítaču, napríklad na cestách. Vďaka takémuto podrobnému hodnoteniu si každý čitateľ zo Slovenska bude môcť vytvoriť samostatný zoznam obľúbených hazardných portálov, v ktorých si môže byť stopercentne istý a môže sa spoľahnúť na poctivú a transparentnú hru.

Vyhlásenie autora

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Iskra médiá, s. r.o.. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Iskra médiá, s. r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Iskra médiá, s. r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor.

Podporte denník Iskra

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia. Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu.
Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

denník Iskra

denník Iskra

Ľavicovo-vlastenecký denník

Podporte nás

Obsah denníka je výsledkom finančne nehonorovanej práce početných aktivistov vlasteneckého razenia.

Žiaľ, pokryť nevyhnutné náklady na fungovanie, tvorbu a publikovanie našich ideí v podmienkach súčasného systému oligarchického kapitalizmu nie je jednoduché.

Pomôžte nám zvládnuť túto ťažkú úlohu. Podporte iskru akoukoľvek systematickou alebo jednorazovou finančnou pomocou. Na výške Vašej pomoci nezáleží.

PODPORTE NÁS

denník Iskra sk

Aké sú výhody online kasín pre slovenských hráčov?

Na Slovensko je hranie v kasínach o skutočné peniaze výhodnejšie, pretože: Virtuálne výherné automaty sú k dispozícii v Bratislave aj v iných lokalitách; mnohé spoločnosti ponúkajú ako alternatívu k webovej stránke mobilné aplikácie, ktoré vám umožnia hrať z telefónu vo vhodnom čase, napríklad počas cesty v dopravnom prostriedku a podobne; Používatelia majú prístup k stovkám rôznych slotov od rôznych poskytovateľov, bingo, kartové hry, vrátane živého krupiéra, televízne hry a ďalšie druhy zábavy nie vždy k dispozícii v takejto rozmanitosti v jednej offline inštitúcii; Môžete získať ďalšie výhody z bonusov a propagačných akcií spoločností; Pred výberom portálu hazardných hier a zábavy venujte pozornosť nasledujúcim nuansám: Dostupnosť licencie. Potvrdzuje, že organizácia spĺňa stanovené regionálne normy. Licencia tiež výrazne zvyšuje pravdepodobnosť poctivosti portálu a dobrých výnosov v hrách. Licenčné údaje nájdete spravidla v suteréne oficiálnej webovej stránky alebo v časti "O nás". Dostupnosť bonusov. Najlepšie online herne v Slovensko na https://onlinecasino-sk-24.com/ ponúkajú špeciálny uvítací balíček pre nových hráčov a vernostný program pre stálych zákazníkov. Výber hracích automatov a počet poskytovateľov, s ktorými stránka spolupracuje. Čím viac ich bude, tým lepšie. Je dôležité, aby všetky automaty mali licenciu, pretože od toho závisí spravodlivosť hry. Ďalším kritériom môže byť dostupnosť bezplatných hier vrátane najlepších automatov. Podpora. Čím viac komunikačných kanálov stránka ponúka, tým lepšie. Nepochybnou výhodou je prítomnosť ukrajinského telefónneho čísla. Je dôležité, aby podpora komunikovala najmä v ukrajinčine alebo ruštine. Je žiaduce, aby podporná služba fungovala nepretržite. Recenzie hráčov. Stojí za to venovať pozornosť používateľovi "Casino Rating in Slovakia", najmä pokiaľ ide o platby. To pomôže vopred sa dozvedieť o možných "úskaliach" spoločnosti alebo naopak o jej nezjavných výhodách, ako aj určiť návratnosť hazardných zdrojov. Dostupnosť mobilných aplikácií alebo prispôsobivosť. To vám umožní hrať v mobilnom kasíne o skutočné peniaze bez prístupu k počítaču, napríklad na cestách. Vďaka takémuto podrobnému hodnoteniu si každý čitateľ zo Slovenska bude môcť vytvoriť samostatný zoznam obľúbených hazardných portálov, v ktorých si môže byť stopercentne istý a môže sa spoľahnúť na poctivú a transparentnú hru.