Ochrana obyvateľstva proti ohrozeniu , je dlhodobo v závoze. Rozoberieme si aktuálne problémy civilnej ochrany obyvateľstva, v oblasti prevencie a reálny stav na Slovensku .
Prvý aktuálny problém: Očkovanie proti vírusu , ako zisk
1. „ Zisk s farmaceutického priemyslu stojí za reč a nie zisk s podnikania v strojárenstve „ Napríklad Pfizer „ za obdobie apríl 2020 a apríl 2021 dosiahol mieru zisku ( zisk k tržbám ) 20%, Johnson & Johnson, 17%, kým Toyota,iba 5,7%, Volswagen 3,7%. Podľa odhadovanej miery zisku je „ vakcínový kapitalizmus, výnosnejší. Odhadovaná miera zisku v roku 2021, pre spoločnosť Pfizer, ( pred zvýšením cien ), je 30%, Moderna 43,5%, (podľa Financial Times ) , okrem toho hodnota spoločností patriacich do Big Pharma sa vyšplhala prudko nahor. Vlastníkom týchto spoločností, pribudli na kontá desiatky miliónov. Ugur Sahin, zakladateľ a šéf BioNTech , patrí dnes k najbohatším mužom Nemecka s majetkom 3,4 mld. eur. Tento vakcínový kapitalizmus pracuje na nasledujúcich princípoch:
- Produkuj najziskovejšie farmaceutiká,
- Chráň patentové právo,
- Stanovuj ceny vysoko nad náklady ,
- Minimalizuj riziko použitím vládnych dotácií,
- Ovplyvňuj politickú scénu kvôli záujmom určitých nadnárodných skupín, lobuj,
2.Podnikanie, ktoré pre farmaceutický priemysel zabezpečuje nadpriemerné zisky aj v časoch „ eliminácie pandémie“ , sa stáva najziskovejšie vďaka vládnym dotáciám. Ide pri tom o nemalé prostriedky. Tomuto systéme napomáhajú aj predajné súkromné, ale aj verejnoprávne médiá. Dostali od nadnárodných spoločností obrovské prostriedky na svoju nekalú činnosť ovplyvňovania . Napríklad na Astra Zeneku britská vláda vynaložila 87 mil. libier, americká s programu Operation Warp Speed, 1,21 mld. USD, Moderna získala dotáciu 954 mil. USD, a nemecká vláda poskytla spoločnosti BioNTech /Pfizer grant vo výške 365 mil.eur. Včítane výskumu. Pritom predbežnými dohodami o kúpe vakcín im kapitalistické vlády zaručujú odbyt za ktorí dopredu zaplatili. Pritom výrobcovia neručia ani za účinnosť , ani za zdravotné následky vakcín . Farmaceutické spoločnosti ťažia s verejných zdrojov.
Výskum vakcíny proti covidu sa začal aj na Slovensku. Ale pre „ nezáujem „ vlády financovať takýto výskum aj keď máme dobré podmienky a skúsenosti musel skončiť s pochopiteľných dôvodov kapitalistickej konkurencie .
Tržby farmaceutických firiem Pfizer, Bio NTech a Moderna v najbližšom období sa zvýšia podávaním tretej takzvanej posilňovacej dávky ich vakcín proti ochoreniu COVID 19, očakávajú analytici a ich investori . Firmy už niekoľko mesiacov , že plne očkovaní ľudia zrejme budú potrebovať ešte jednu dávku ich vakcín aby boli chránení aj naďalej aj tiež aj proti novým variantom koronavírusu . Firmy už pripravili financie vo výške 60 miliárd USD na výrobu ďalších vakcín . Tržby sa predpokladajú pre tieto formy vo výške 6,6 miliardy USD pre Pfizer , BioNtech, 7,6, miliardy USD pre Modernu. Konkurencia zo strany ďalších firiem sa tiež znásobuje.
3.Radšej je financovaná trápna „ očkovcia lotéria „ ( 26 mil. €) . Pokračuje sa v nákupe nespoľahlivých antigénových testov,, ktoré ležia na sklade cca 10 mil. ks za desiatky mil. €.
4.Patenty na vakcíny proti covidu sú chránené v jednotlivých spoločnostiach, čo zaručuje spoločnostiam Moderna, Astra zeneka, BioNTech/ Pfizer bezkonkurenčné zisky. Kapitalistické vlády sa postavili návrhu dočasného zrušenia ochrany patentov. Znova sa ukazuje, že im nejde o verejné zdravie obyvateľstva ale o zisky . Čína a Rusko sú prijateľnejší nakoľko distribuujú svoje vakcíny do tretích krajín, ktoré nie sú tak bohaté ako Európska únia.
Druhý aktuálny problém: Ochrana obyvateľstva ako systém musí počítať s novými prejavmi klimatických zmien. Ako sa systém ochrany , pripravuje na nové ohrozenia obyvateľstva ?
Extrémne výkyvy počasia, horúčavy, záplavy náhle povodne, tornáda. Zvýšená pravdepodobnosť výskytu týchto prírodných prejavov je podľa klimatológa Pavla Nejedlíka z odboru ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied dôsledkom klimatickej zmeny. Negatívne dopady klimatickej krízy budeme musieť už len zmierňovať. Obyvateľstvo sa im nevyhne.
Závery a navrhované východiská pre ľudstvo je informácia o akcelerácii globálneho otepľovania. Ide o to že to čo sme doteraz odhaľovali sa zrýchľuje a spomedzi faktorov vpývajúcich na globálne otepľovanie vieme jednoznačne identifikovať aj našu „ civilizačnú „ činnosť. Táto nijakým spôsobom nepoľavuje vo vypúšťaní skleníkových plynov. Ide o nasledovné oblasti problémov:
- Globálne otepľovanie a analýza územia.
- Globálne otepľovanie a vznik nových ochorení a nákaz, vírusov a rizikových oblastí ekonomického a následne ohrození života, zdravia obyvateľstva
- Globálne otepľovanie a živelné pohromy.
Emisie skleníkových plynov sa stále zvyšujú. Vie sa o tom už dlhé roky. Zisky nadnárodných spoločností však nepustia. Pre nich je zdravie obyvateľstva druhoradé. V mene neobmedzeného rastu, ktorý sa stal základom celej priemyselnej civilizácie. Ani Slovensko, nebolo ekonomickej transformácie na úkor trvalej udržateľnosti a rovnováhy ušetrené.
Hmatateľne sa stáva jasná súvislosť, medzi ekológiou a sociálno-kultúrnou (ne) rovnováhou , až teraz (?),
keď sa, požiare, tornáda, záplavy, náhle povodne spojené s búrkami alebo suchom, začínajú týkať aj nás. Vplyv ľudskej činnosti podľa správy Medzinárodných inštitúcií pre zmenu klímy ( IPCC) na zrýchľujúce sa klimatické zmeny , je nevyvrátiteľná skutočnosť , systém ochrany a prevencia pred ohrozením , však neprinášajú, nič nové.
O tom, že priemyselná civilizácia založená na ekonomickom raste , rozvrate lokálnych ekonomík a voľnom pohybe pracovnej sily speje k zániku, vyšla štúdia Medze rastu ( The limits, to growth), už v roku 1972. a dôkazy o zvyšujúcej sa hladine oceánov, a topení prmafrostu v dôsledku industrializácie poznala severoamerická a sovietska veda už takmer pred storočím. (Je táto skutočnosť charakterizovaná aj K.Marxom v diele Kapitál ). Napriek tomu sa však tvárime, že stačí urobiť zopár kozmetických zmien a obhájime svet v ktorom rast nemá „ žiadne „ medze a sociálne tragédie globalizovaného sveta nijako nesúvisia s ekologickou katastrofou spôsobenou spoločnosťou poháňanou vyčerpávaním neobnoviteľných zdrojov.
Čo na to odborníci ?
Odborníci na klímu už o tom hovoria viac ako štyri desaťročia upozorňujú vedeckými analýzami, a praktickými dôkazmi o negatívnych dôsledkoch skleníkových plynov. Tieto sa stále a neúmerne zvyšujú. Zvyšuje sa koncentrácia CO₂, metánu. Koncentrácia CO₂ vzrástla približne o tretinu. Emisie spôsobené človekom veľmi vzrástli za posledných 200 rokov . Viac ako polovicu objemu týchto plynov, vypustil človek od roku 1991. Je to jednoznačný dôkaz , toho, že nevyužívame nové druhy energií.
Situácia na Slovensku
Na Slovensku sa tieto zmeny prejavujú najmä rastom priemernej teploty. Pociťujeme, nárast výskytu extrémnych prejavov počasia a to nielen v oblasti teplôt. I keď sa to prejavuje najmä v lete kde počet dní s vyššou teplotou narastá . V minulosti teploty nad 35⁰, takmer neexistovali. Bolo to cca 2 dni do roka, ale nie každý rok. V súčasnosti je to bežné. Na druhej strane v zime, v nížinách je menší počet dní so snehom, ž a následne s nižšími zásobami pôdnej vlahy. Vzrastá počet dní s búrkami a lejakmi, ale aj periódy sucha , ktoré narastajú. Zaznamenávame, častejší výskyt extrémov, v podobe superciel, alebo tornád. Napríklad záplavy Nemecku tornádo na Morave, horúčavy na západe USA, a Kanady, ktoré boli extrémne. Také neboli doteraz registrované. Aj to nie je úplne nový jav. Toto klimatológovia pripomínajú už veľmi dlho najmä v posledných 30 rokov. Anomálie sa vyskytujú častejšie . Napríklad v roku 1971 som osobne v Moskve zažil – 41,5 ⁰C, 1980 boli mrazy už len, maximálne – cca 20⁰C, v zime ale dlho nesnežilo ako pred 25 rokmi a prejavujú sa suchá
Životné prostredie je mimo záujmu tých, o ktorým ide iba o zisk
Nejde len o uhlíkovú neutralitu, ide o komplex opatrení ochrany životného prostredia . Tým je znižovanie energetickej náročnosti , spotreby a prechod na alternatívne zdroje energie. Takéto opatrenia sú najdôležitejšie. Napríklad oblasti bývania, dopravy, poľnohospodárskej ekologickej výroby potravín, ochrany životného prostredia v oblasti priemyselného odpadu a podobne. Príklad, postaviť si konštrukčne taký dom, kde nie je potrebné kúriť drevom , plynom , alebo elektrickou energiou a odpad bude recyklovateľný . Nie je to utópia . V tomto by mohli napomôcť vysoké školy so svojimi vedeckými pracoviskami, študentská vedecká odborná činnosť.
Prostriedky by sa mohli získať znižovaním zbrojenia a likvidácie ohnísk napätia.
Oblasť ohrozenia obyvateľstva na Slovensku
Ako sme uviedli v článku o úpadku systému civilnej ochrany obyvateľstva , vďaka neodborným zásahom politikov vo vládnucich kruhoch , systém rozkladá ochranu obyvateľstva ďalej. Naposledy sme poukázali o nezákonné zrušenie systému vzdelávania a odbornej prípravy záchranného systému vo verejnej správe. O rozkrádaní materiálu v oblasti hospodárskej mobilizácie , kde sa prostriedky na ochranu obyvateľstva trestuhodne predávajú pod cenu do zberných surovín . Dnes hovoríme o okrádaní výkonných záchranných zložiek . Napr. na technickom zariadení pre MV SR si ulievajú peniaze zo záchranárskej techniky a protipovodňových súprav pre obce a mestá skoro za 17 miliónov euro. Išlo o zariadenia a vybavenie pre záchranárske zložky . Tie zložky, ktoré zachraňujú životy, zdravie a majetok obyvateľstva počas ohrozenia povodňami, požiarmi . Verejné obstarávania vyhrávajú spriaznené firmy, ktoré neskôr uzatvárajú zmluvy so subdodávateľmi a navýšia ceny. Navýšenie sa potom rozdeľuje medzi tých, ktorý systém riadia.
Čo na záver ?
Kto chráni rozkrádanie , kto z toho profituje, kto umožňuje takýto stav v spoločnosti? Je to kapitalizmus – vojny ním splodené , bieda a hnus.