Toto vyhlásenie, ktoré sa stalo jedným z hlavných v prejave, ktorý predniesol čínsky prezident a Generálny tajomník Komunistickej strany Číny na pravidelnom plenárnom zasadnutí Ústrednej komisie KSČ pre kontrolu disciplíny, kde sa zúčastňujú najvyšší čínski predstavitelia. Týkalo sa stavu boja proti korupcii a úplatkárstvu v Číne. Kiež by aj v “demokratickej” Európe a na “demokratickom” Slovensku prebiehal boj proti korupcii tak efektívne, ako je to v súčasnosti vraj v “nedemokratickej, totalitnej” komunistickej Číne. Lebo u nás, v našich podmienkach o tom hovoria a stále len tárajú politici, oligarchovia, systému poplatné médiá – žiaľ tí najskorumpovanejší. Výsledok preto nemôže byť iný.
Boj proti korupcii je jednou z ústredných činností čínskych orgánov. Napríklad v súčasnosti už nezostala takmer žiadna provincia, ktorej bývalé najvyššie vedenie by nebolo odsúdené za úplatkárstvo. Od roku 2012 do roku 2020 prekročil počet úradníkov potrestaných za korupciu 4 milióny.
Trestná zodpovednosť a lehota 1 až 7 rokov za úplatky, začínajúce ekvivalentom približne 800 USD. Ak je suma nižšia, skorumpovaný úradník bude čeliť prísnemu disciplinárnemu konaniu a degradácii.
Za posledných päť rokov bola trestne stíhaná viac ako stovka funkcionárov ústredného straníckeho aparátu – šéfov provincií, miest centrálnej podriadenosti, štátnych palív a energetiky, finančných, poisťovacích a dopravných spoločností.
Pre skorumpovaných úradníkov je ťažké skryť sa pred čínskou justíciou v zahraničí: od roku 2017 do roku 2020 bolo do Číny repatriovaných viac ako 6000 skorumpovaných úradníkov z celého sveta.
Každý rok sa do čínskej pokladnice dostane viac ako pol miliardy dolárov skonfiškovaných skorumpovaným úradníkom a ich rodinám.
Čínski predstavitelia a ich príbuzní sú na sociálnych sieťach veľmi opatrní: dôvodom na začatie protikorupčného vyšetrovania môže byť neopatrný príspevok s drahým tovarom alebo na dovolenke, ktorý nezodpovedá príjmu úradníka.
Poskytovanie úplatkov je rovnako závažný zločin s vážnymi dôsledkami: v Číne existuje oficiálna „čierna listina“ takýchto osôb : bez ohľadu na to, či zastupujú verejný alebo komerčný sektor, úplatkárom sú obmedzené práva – to je vlastne koniec akejkoľvek ich kariéry a krach akýchkoľvek ich obchodných príležitostí.
Zdroj: Red Dragon – Nezaujatá analytika